Co je uhlíkový filtr?

Kromě prodeje aktivního uhlí ACES vyrábí také uhlíkové filtry. Na otázku:“Co je uhlíkový filtr?” lze odpovědět, že jde o zařízení plněné aktivním uhlím, které je součástí větší instalace, která slouží k čištění plynů nebo kapalin od nežádoucích látek.

Používají se uhlíkové filtry v různých průmyslových odvětvích. Filtry na čištění plynu jsou vyrobeny z uhlíkové oceli, nerezové oceli nebo plastu (HDPE). Materiálem, ze kterého jsou tlakové filtry na kapaliny vyráběny, však může být uhlíková ocel nebo austenitická ocel (AISI 304, 316L). Filtr se skládá z mnoha prvků, jako jsou: dna, válcová část, dno trysky, průlezy, pahýly atd. Všechny naše filtry jsou vyráběny v souladu s platnými evropskými normami.

 

Jak funguje uhlíkový filtr?

Uhlíkový filtr funguje tak, že do něj přivádí kapalinu nebo plyn, který má být očištěn od nežádoucích látek. Médium protékající filtrem se dostává do lože aktivního uhlí. Kontakt znečišťujících látek obsažených v plynu nebo kapalině s aktivním uhlím způsobuje adsorpci. To má za následek čištění média od nežádoucích sloučenin, což znamená, že splňuje požadavky na kvalitu a lze jej použít pro zamýšlený účel.

Další otázka, která vyvstává, je "co dělá aktivní uhlí ve filtru?" Správně zvolené aktivní uhlí umožňuje adsorpci nežádoucích nečistot v instalaci. To má za následek čištění plynu nebo kapaliny na požadovanou kvalitu a/nebo snížení emisí za filtrem. Aktivní uhlí se volí podle toho, jaké nečistoty jsou přítomny v čištěném médiu.

 

Jaké typy uhlíkových filtrů existují?

Nejjednodušší rozdělení uhlíkových filtrů zahrnuje zařízení určená k čištění kapalin a odstraňování nečistot z plynů. Liší se konstrukcí, použitými řešeními a technickými parametry. Sortiment filtrů s aktivním uhlím zahrnuje i zařízení pro čištění v agresivním prostředí.
 

Uhlíkové filtry pro čištění plynů zahrnují::

  • Sorbofil® GB - umožňuje čištění plynů s vysokými průtoky při relativně nízkých tlakových ztrátách

  • Sorbofil® GPE - vyrobený z HDPE materiálu umožňující použití v aplikacích se zvýšeným rizikem koroze

  • Sorbofil® GS - používá se k odstranění organických a některých anorganických škodlivin ze vzduchu a dalších plynů.

 

Dále máme uhlíkové filtry FERROTEX pro úpravu pitné vody a filtrační komínky Sorbotech® GPE-KO (plast) a Sorbotech® GS-KO (nerezová ocel) pro neutralizaci nepříjemných pachů.

 

Uhlíkové filtry - aplikace

Kde se uhlíkové filtry používají? Na tuto otázku neexistuje jediná správná odpověď. Mezi klienty ACES patří velké průmyslové závody vyrábějící plasty, potravinářský průmysl a vodárny. Filtr s aktivním uhlím bude zvláště užitečný v továrnách, které využívají technologii řezání laserem a odstraňují toxické výpary z prostředí. Námi navrhovaná řešení budou fungovat i v lakovnách, bioplynových stanicích a spalovnách odpadu i v aquaparcích zachycujících neviditelné škodliviny.

 

Jak vybrat správný uhlíkový filtr?

Typ uhlíkového filtru bude záviset na průtoku plynů nebo kapalin a množství nečistot. Zákazník, který má instalaci s vyšším průtokem média (např. 20 000 m3/h), bude potřebovat větší filtr než zákazník s menším proudem vyčištěného plynu (např. 200 m3/h).

S ohledem na širokou škálu produktů ACES existuje mnoho možných řešení. Níže uvádíme několik příkladů návrhů pro výběr konkrétní zálohy a speciálního filtru s aktivním uhlím.

Čištění bioplynu

  • ze sirovodíku - uhlík Sorbotech® GERS ve filtru Sorbofil® GPE +120 mbar

  • ze siloxanů - uhlík Sorbotech® GE (nebo GG) ve filtru Sorbofil® GPE +120 mbar

Deodorizace

  • Uhlík Sorbotech® GERS (nebo GERA) ve filtru Sorbofil® GPE +40 mbar

Odstranění VOC

  • Sorbotech® GE (nebo GG) uhlík ve filtru Sorbofil® GS nebo GB (menší a větší varianty filtru).

 

Jak vyměnit aktivní uhlí ve filtru?

Zadáním slovních spojení „filtr s aktivním uhlím“ nebo „aktivní uhlí“ do vyhledávače můžete narazit na články o výměně zálohy v instalaci. Postup výměny starého aktivního uhlí ve filtru za nový se bude lišit v závislosti na typu filtru.

Bez ohledu na průmysl musí být uhelné sloje pravidelně vyměňováno za čerstvé. Aby byl tento proces rychlý a bezproblémový, doporučujeme vám využít servisních služeb poskytovaných kvalifikovanými specialisty ACES.

Provozní doba aktivního uhlí závisí na množství a typu nečistot nasměrovaných na filtr, tj. VOC, H2S, siloxany atd. Životnost uhlíku je navíc ovlivněna vlhkostí, teplotou a prašností ve vzduchu. . Nasycení uhlíkového lože by mělo být monitorováno měřením koncentrace znečišťujících látek na výstupu z filtru. Servisní práce spojené s výměnou aktivního uhlí ve filtru se provádějí přes horní a boční servisní poklop (v závislosti na typu a modelu uhlíkového filtru).

Uhlík lze z filtrů odstranit ručně nebo pomocí mechanických zařízení, jako je průmyslový vysavač. Po vyprázdnění filtru byste měli vyčistit také odvodňovací dno. Čerstvé aktivní uhlí se nalévá horním servisním poklopem z 20 kg pytlů nebo přímo z big bagu. Po naplnění filtru se uzavře horní servisní poklop a filtr je připraven k provozu. V případě filtrace vzduchu lze filtr spustit ihned po nabití aktivního uhlí.

 

Filtrace aktivním uhlím - ACES

Doporučujeme vám použít speciální formulář na našich webových stránkách, který vám pomůže vybrat správný uhlíkový filtr. Poradci ACES se seznámí se specifiky vaší instalace a navrhnou nejlepší možné řešení. Také vám řeknou něco více o využití uhlíkového filtru. Máte-li jakékoli další dotazy, můžete nás kontaktovat telefonicky: 58 622 63 50 nebo zasláním e-mailu na adresu: aces@aces.pl. Příklady filtrace aktivním uhlím ACES jsme umístili do vyhrazené záložky.